Store flisformater gir utfordringer for badegulvet
Det er en trend at folk ønsker større gulvfliser enn det som var vanlig tidligere. På baderommet har store flisformater nå
blitt mer vanlig. Kundene våre spør ofte om hvor store fliser det er mulig å legge på gulvet i baderommet.
Siden det ikke er lomper og lefser vi driver med så stilles det store krav til prosjektering, valg av løsninger og utføring når kunden ønsker store fliser. En vanlig løsning er å utføre deler av badegulvet med store fliser og velge en løsning med nedsenket dusjgrube.
I dusjgruben kan man å legge mindre fliser eller mosaikk. Med denne løsningen er det relativt greit å oppfylle kravene til fall som stilles i Forskrift om tekniske krav til byggverk -
TEK 10 § 13-20
”Våtrom skal ha sluk og gulv med tilstrekkelig fall mot sluk for de deler av gulvet som må antas å bli utsatt for vann i brukssituasjonen.
Rom med sluk skal være utformet slik at eventuelt lekkasjevann ledes til sluk.”
Krav til fall på gulv er 1:50 minimum 80 cm ut fra sluket forutsatt at dusjen er plassert over sluk. Hvis sluket ikke er plassert under dusjens nedslagsfelt gjelder kravet til fall i området mellom nedslagsfeltet og sluket.
Bruk av store fliser og ensidig fall
Ved bruk av tradisjonelle sluk er det nødvendig å bygge gulvet på våtrommet med minimum et tosidig fall, ofte blir det nødvendig med et fall fra tre eller fire sider. Dette er løsninger som ikke er mulig å utføre når byggherren har bestemt seg for store fliser.
I 2003 kom de første avløpene som var beregnet for montering inntil veggen på markedet. Denne typen løsning gjør det mulig å bygge gulv med ensidig fall og samtidig oppfylle de kravene som TEK 10 setter for fall til sluk. Det er viktig å merke seg at det er et krav i TEK 10 at sluket skal være tilpasset membranen og festet i gulvet på en slik måte at det ikke oppstår bevegelse mellom membran og sluk, jfr. TEK 10 § 13-20 b.
Slukløsninger
Det er flere leverandører og typer av veggmonterte eller veggnære designsluk. Det er laget sluk for montering i hjørner, innfesting i overgang gulv vegg og veggnære sluk som monteres i gulvet inntil vegg. En fellesnevner er at det er ingen produsenter som leverer sluk med ferdig påmontert mansjett.
Montering av veggnære sluk
Produsentene har valgt ulike løsninger for hvordan sluket skal bygges inn i gulvkonstruksjonen. Monteringsanvisningene fra leverandørene anbefaler ofte en løsning med at flensen på sluket dekkes med selvklebende butylgummi for eksempel PCI WS i kombinasjon med en påstrykningsmembran. Det leveres også veggnære sluk med tradisjonell klemring for å sikre at det 100mm brede butylbåndet klemmes fast i flensen på sluket. Den siste løsningen er lik dem vi bruker på tradisjonelle gulvsluk. Leverandøren av membran er ansvarlig for å beskrive produkter som har dokumenterte egenskaper for tilslutning til sluk. Løsningen må samsvare med den slukleverandøren anbefaler.
Fliser i større format
Det er utfordrende å få til et jevnt ensidig fall med store fliser. Rørlegger og murer må samarbeide om plasseringen av det veggnære sluket. Husk at ferdig flislagt gulv skal ha en høydeforskjell mellom underkant terskel og sluk på 25mm.
Det finnes flere ulike nivelleringssystem som er et godt hjelpemiddel for å unngå tanning mellom flisene. Systemene justerer høyden på flisene i forhold til hverandre og gjør det enklere å få lagt flisene jevnt. Den europeiske kvalitetsstandarden for fliser, NS-EN 14411 tillater nedenstående toleranser for porcelanato fliser
|
Lengde / bredde |
+- 0,6 % |
Maks +-2mm |
|
Avvik i tykkelse |
+- 5 % |
Maks +-0,5mm |
|
Planhet på overflate |
+- 0,5 % |
Maks +-2 mm |
Hvis man velger rettskårne fliser er det mulig å legge flisene i knas, men det er mer vanlig å velge en løsning med for eksempel 2mm brede fuger.
Rubi system for nivellering av store fliser
Muligheter ved bruk av moderne designsluk!
Når sluket blir flyttet inntil veggen gir det muligheter for å utføre hele gulvet på badet med fliser i større format enn det som tidligere har vært vanlig. Det er mulig å gi kunden de flisene hun ønsker uten bruk av små formater i området rundt sluket. Vi i Flisekompaniet håper at vi sammen med mureren kan bistå byggherren til å finne gode løsninger, og at kunden kan få oppfylt sitt ønske om store fliser over hele baderomsgulvet.

